Muuseum on SULETUD seoses rekonstrueerimistöödega

Uus Tootsi koolimaja avab uksed!

Seda võib nüüd kindlalt väita, sest eestlastele kultuurilooliselt olulises paigas, Palamusel Tootsi koolina tuntud muuseumi õuel, on toimetamas ehitajad. Omaaegse Oskar Lutsu kooli kõrvale hakkab kerkima uus külastuskeskus, vana kihelkonnakoolihoone aga rekonstrueeritakse.

Ehituse leping sõlmiti 25. augustil 2017. aastal KRC Ehitus OÜ-ga ning maha peeti ka juba avakoosolek. Ühise laua taha kogunesid muuseumi, ehitaja ja omanikujärelevalve esindajad, et arutada edasisi samme. Ehituse käigus rajatakse uus 566 ruutmeetrine külastuskeskus ja rekonstrueeritakse olemasolev muuseumihoone, rajatakse ka välisvalgustus, parkla ja paigaldatakse viidad.

„Tulevikus hakkavad muuseumi ekspositsioon, töötajate tööruumid ja fond paiknema uues külastuskeskuses, vana kihekonnakooli hoonet saame aga hakata näitama sellisel kujul, nagu see omal ajal välja võis näha", sõnas Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. „Uude külastuskeskusesse tulevad ka õppeklass ja kohvik. Keldrisse on plaanis rajada veel töötoad, kus saab õppida vana mööbli remontimist, vanade raamatute korrastamist ja muud huvitavat. Uue külastuskeskuse ekspositsioon hakkab kõnelema eesti kooliajaloost, kirjanik Oskar Lutsust ja tema filmimehest vennast Theodor Lutsust, Oskar Lutsu "Kevade" tegelaste prototüüpidest ja paljust muust", lisas direktor.

Kajastamata ei jää ka „Kevade" raamat, millest välja on antud 21 eestikeelset kordustrükki, raamatu põhjal loodud 17 teatrilavastust, ning 1969. aastal valminud Eestis ülipopulaarne samanimeline film. Mäletatavasti valiti „Kevade" film 2012. aastal üldrahvalikul hääletusel sajandi parimaks filmiks. Projekti raames arendatakse ja mitmekesistatakse ka pakutavaid teenuseid, temaatilisi programme ja pakette, eriti pereturistide ja väliskülastajate vajadusi silmas pidades.

„Kevade" lugu on oma Palamusel toimuva tegevustikuga tavakeelde juurdunud lugematute väljendite kaudu mõjutanud rahva mõtlemist ja alateadvust väga tugevalt. Uus külastuskeskus oma uue ekspositsiooniga ja vana koolimaja avavad uksed külastajaile taas 2018. aasta sügisel.

Fakte:

Ehitaja: KRC Ehitus OÜ

Ehituse periood 11 kuud alates 25.08.2017

Projekti nimi: Palamuse muuseumi arendamine

Rahastaja: Euroopa Regionaalarengu Fond

Tähelepanu! Kuigi muuseum on veel suletud, saab endiselt tulla Palamusele nautima looduseilu, kultuuriloolisi paiku ja meie muuseumi programme. 

Ja soovi korral tuleme koolidesse ka kohale ehk "Klassituba kohvris"

Uus külastuskeskus ning rekonstrueeritud"Tootsi koolimaja" avatakse taas 2018. aasta sügisel