Muuseumid on palju enamat kui lihtsalt hooned, kuhu on pandud välja ilusad pildid või kujud. Ei, sugugi mitte. Muuseumid on omamoodi ajalookandjad: need näitavad, kuidas ühiskond on kunagi töötanud, mida on maailmas hinnatud, kuidas maailm on edasi arenenud.
Otsustasin natuke uurida muuseumimaailma lähemalt ja avastasin mõned põnevad faktid, mida jagan nüüd ka sinuga. Toredat avastamist!
1. Sõna „muuseum“ pärineb tegelikult kreekakeelsest sõnast „mouseion“. See tähendas templit, mis oli pühendatud muusadele.
2. Tänapäevases võtmes muuseumid hakkasid tekkima renessansiajal, kuna jõukamad pered hakkasid koguma taieseid oma staatuse näitamiseks. Mõnes mõttes on see niimoodi tegelikult tänase päevani – rikkamad inimesed ostavad kunstiteoseid selleks, et näidata oma jõukust.
3. Inglismaal on muuseum, mis on pühendatud koerte kaelarihmadele. Kollektsioonis on kokku suisa 130 rihma. Aga põneval kombel ei ole muuseumisse lubatud koerad.
4. Peterburis asuv Ermitaaž on maailma teine suurim muuseum. Kui sa lihtsalt jalutaksid seal ilma, et peatuksid, läheb aega üle 12 tunni! Aga Louvre on veel suurem. Ermitaažis on muideks üle 3 miljoni eksponaadi.
5. Makedoonias asub üks maailma väiksemaid muuseume: Dzepciste küla etnograafiline muuseum. Seda haldab ja omab Simeon Zatlev ning muuseum asub tema kodus.
6. Keskajal oli võimalik siseneda Versailles palees olevasse muuseumiossa ainult siis, kui sul olid “õiged riided”. See tähendas hõbedast kingapannalt ja mõõka.
7. Moskvas asub maailma ainus viinamuuseum. Just nimelt – muuseum on pühendatud viinale. See on ometigi Venemaa rahvusjook ning muuseumis on näitusel kõikvõimalikke pudeleid ja muid eksponaate, mis on seotud viinakultuuriga.
8. Pariisis on muuseum, mis asub kanalisatsioonis. Mitte aga moodsas kanalisatsioonis, vaid vanas. Muuseumis räägitakse näiteks kanalisatsioonitöölistest ja veevärgist.
9. New Yorgi “Natural History Muuseum” (ehk loodusajaloomuuseum) on üks muuseumitest, mida on kõige rohkem filmides kasutatud. Seda näeb näiteks ka “Da Vinci koodis” ja mitmetes teistes filmides.
10. Louvre on mitmes mõttes rekordipurustaja. Esiteks, see on maailma suurim muuseum, kus ei jõua lihtsalt ühe päevaga ära käia. Aga teiseks, see on maailma enim külastatud muuseum – seal käib iga aasta umbes 9 miljonit turisti!

Kelly
Hei, mina olen Kelly ja ma olen kõige suurem raamatukoi, keda sa kohata võid! Oma tagasihoidlikus blogis kirjutan kõigest, mis puudutab nii Eesti kui välismaa kirjandust, muuseumeid ja muudest teemadest, mis on muidu natuke "nohiklikud". 🙂