Iga õige raamatukoi oskab ilmselt peast nimetada mitukümmend erinevat põnevat fakti. Kui sa oled kas või natuke selline nagu mina, siis sa ilmselt tüütad surmani oma sõbrad juba ära, tuletades meelde mõnda uut fakti, mille avastasid.
Et sõprade tüütamine kulgeks veel paremini, jagan sinuga alljärgnevalt oma lemmikuid fakte, mis on minu arvates kohe eriti väärt jagamist ja meeleshoidmist.
1. Kui palju on maailmas raamatuid?
Kas oled kunagi mõelnud sellele, kui palju üldse on maailmas raamatuid trükitud? See on ilmselt üks kõige keerulisemaid küsimusi üldse ja tänase päevani pole tegelikult reaalselt võimalik sellele vastata.
2010. aastal aga tuli Google välja vastusega. Google’i peene algoritmi kohaselt on maailmas trükitud umbes 130 miljonit raamatut!
2. 1.56 miljardit eksemplari
Maailma top 10 enimmüüdud raamatut on kokku ostetud üle 1.56 miljardi eksemplari.
Mis on aga tähelepanuväärne, on see, et esikohal on Miguel Cervantes’e „Don Quixote“, mida on müüdud üle 500 miljoni eksemplari.
3. Alter-ego
J.K.Rowling avaldas 2013. aastal salamisi ühe raamatu pseudonüümi Robert Galbraith all, kuna ta tahtis, et tema kirjutisi hinnataks iseseisvalt ilma, et mõeldaks, kellega tegemist on.
4. 9. august
Kuigi keegi ei tea, kuidas see juhtus, siis 9. august on raamatusõprade päevaks tituleeritud. Google’i otsingus kajastus see niimoodi juba 2007. aastal ning 20212. aastal tehti asi „ametlikuks“.
5. Loomad ei tohi rääkida
Armastatud raamat „Alice imedemaal“ keelati Hiinas ära, sest raamatus räägitakse loomadega. Ametnikud olevat öelnud, et loomad ei tohiks kasutada inimkeelt, sest kui panna loomad ja inimesed samale tasemele, on tulemused „katastroofilised“.
6. Mitu rekordit
J.K.Rowling on esimene autor, kes teenis oma raamatute eest üle miljardi dollari. Ühtlasi on ta üks vähestest naistest, kes on saanud miljardäriks täiesti ise (st oma tööga, mitte varandust pärides).
7. Legendaarne härra Dickens
Charles Dickensi lugusid on tänaseks enim kohandatud ja esitletud teles, teatrilavadel ja isegi raadios. Nii tema „Oliver Twist“ kui ka muidugi „A Christmas Carol“ on tänaseks ehtsad legendid.
8. Kasulikud hallutsinatsioonid
„Väike prints“ on üks kõige armastatumaid raamatuid ja ka minu suur lemmik. Antoine de Saint-Exupery tuli selle raamatu peale aga seepärast, et ta oli ise juhtumisi lennukipiloot ja ootas parasjagu keset kõrbe enda päästmist. Tal tekkisid hallutsinatsioonid ning sellest ammutas ta suure osa oma lugude inspiratsioonist.
9. Polegi nii muinasjutuline
Me kõik teame Disney armsaid muinasjutte…aga vähesed teavad, kui rõvedad olid tegelikult algsed lood.
„Uinuvas kaunitaris“ ei äratanud prints tegelikult kaunitari üles oma suudlusega, vaid hoopis vägistas ta ning kaunitar sünnitas une ajal kaks last! „Tuhkatriinu“ originaallugu on ilmselt paljudele tuttavam – Tuhkatriinu kasuõed lõikasid oma jalgu väiksemaks, et king jalga mahuks.
10. Sõltuvus pole naljaasi
Stephen King oli kunagi väga tõsise kokaiinisõltuvuse küüsis. Asi oli nii jube, et ta isegi ei mäleta „Cujo“ kirjutamist, sest tal oli parasjagu mitmenädalane kokaiinireis käimas.
11. Inspiratsioon elust endast
Stephen King on elanud ütlemata kirjult, mis on üks põhjustest, miks tema lood on nii jube head (üsna otseses mõttes). Suur osa tema inspiratsioonist ongi tulnud tema elust. Näiteks olevat ta väikese poisina näinud, kuidas üks tema sõpradest jäi rongi alla! Vot see on mälestus, mida ei tahaks mäletada…
Kelly
Hei, mina olen Kelly ja ma olen kõige suurem raamatukoi, keda sa kohata võid! Oma tagasihoidlikus blogis kirjutan kõigest, mis puudutab nii Eesti kui välismaa kirjandust, muuseumeid ja muudest teemadest, mis on muidu natuke "nohiklikud". 🙂