Inimsoo füüsilise evolutsiooni kohta saame infot tänu arheoloogiale, kuid inimeste ajaloo kohta on parimad infoallikad tänaseni säilinud kirjutised ja joonised. Ehkki võime ainult hauapanuste järgi oletada, milline oli tavapärane eluviis ammustel aegadel, on panuste seas leitud ka tänapäeval kasutatavaid mänguvahendeid nagu täringud. Sellised leiud näitavad, et inimeste ajalugu käib käsikäes hasartmängude ajalooga. Tutvustame mõningaid olulisi verstaposte hasartmänguajaloos.
Täringumängud on vanimad teada hasartmängud
Nagu juba mainitud, on täringud kõige vanemad leitud mänguvahendid. Esimesed täringud olid valmistatud väikeste loomade kandluudest, kuna suuremahulised luud oleksid täringute kasutamise teinud kohutavalt ebamugavaks. Esimestel täringutel ei puudunud ka markeeringud. Kuna luudest täringute kuju oli kühmlik ja kuju tõttu sageli kindla tulemuste poole kallutatud, arenes neist kiirelt välja kuuskülgne ja korrapärase kujuga täring. Uut tüüpi täringut oli lihtne valmistada ja mängukunst levis laialt üle sel ajal asustatud alade.
Loterii
Esimesed kirjalikud teated õnnemängudest on pärit aastatuhandete tagant Hiina ja Mesopotaamia aladelt. Hiinas leiti arheoloogiliste uuringute käigus markeeritud plaadid, mida arvatavasti kasutati iidsete loteriimängude mängimiseks. Hiinast pärinevad ka kirjutised, mis kirjeldavad loteriide kasutamist suurte projektide rahastamiseks, üheks selliseks on Suur Hiina müür (jah, seesama maailmakuulus ja siiani seisev müür!).
Samuti on leitud kirjutisi, mis kirjeldavad Rooma keisririigi aegseid uhkeid õhtusööke ning kuidas pika õhtu jooksul külalisi lõbustati. Kuigi sellal ei olnud avalikud hasartmängud veel levinud, korraldati pidude ajal majasiseseid loteriisid koos uhkete võitudega.
Avalikult müüdavad igameheloteriid levisid Euroopas alles 15. sajandil ning ka siis kasutati sama ideed kui aastatuhandeid varem Hiinas – loteriidega rahastati suuremahulisi projekte. Tänapäevast, rahaliste auhindadega loteriid, mille toimumiseks ei olnud tarvilik leida põhjus, hakati korraldama Itaalias Genova linnas.
Kaardimängud said alguse Hiinas kuid leidsid edu Euroopas
Praeguseks on juba selge, et valdav enamus tänapäeval teada mängutüüpidest sai alguse Hiinast – samamoodi on kaardimängudega. Esimesed kaardid olid käsitsi joonistatud ning valmistatud paberist ning vanimad osaliselt säilinud pakid on pärit üheksandast sajandist. Euroopas on teated kaardimängudest ja säilinud kaardid pärit 14. sajandist, kuid pole võimatu, et mänge mängiti juba varem Hiina kaupmeeste toodud pakkidega.
Esimesed Euroopa päritolu kaardikomplektid loodi Itaalias 1430. aastatel ning nagu siinkandis kombeks, hakati erinevates maades ja kultuuriruumides kaardikomplekte oma soovi järgi kujundama. Ehk on üllatav teada, et tuntud kaardimäng pokker on maailma hasartmänguajaloos veel põlvepikkuse poisikese staatuses, kuna mäng levis ja saavutas populaarsuse 19. sajandil. Pokkeri populaarsus saavutas korraliku kõrgtaseme aastal 2003, mil hakati telekanalitel näitama regulaarseid pokkeriturniire.
Keerutusmängud on popimad kui kunagi varem
Esimesed keerutusmängude masinad leiutati 19. sajandi lõpus ning tänu lihtsale mängumeetodile – tõmba kangi ja võida või kaota – sai mängumasinatest ülipopulaarne meelelahutus. Hasartmängumaailm muutus pea täielikult, kuna nüüd oli võimalik õnne proovida kergemini kui kunagi varem ja peagi võis keerutusmasinaid leida baarides, pubides ja restoranides.
Järgmine suur buum tuli mängude kolimisega digitaalsetesse masinatesse 1970. aastatel, mis lubas ühes masinas hoiustada ja mängida erinevaid mänge, ilma vajaduseta osta mitu eri masinat. Ikoonilised keerutusmängud kolisid interneti populaarsuse kasvuga otsekohe ka digitaalmaailma ning kui varasemalt pidi mängimiseks minema kodust välja masinajahile, siis nüüd oli võimalik mänge avada ja mängida oma kodu mugavuses.
Tänapäeval on valik kirjum kui kunagi varem ning eestlased leiavad laia valiku siin saadaolevaid mänge lehel playin.ee, mis jagab infot ka kõikvõimalike boonuste kohta. Siiski on Eestis ka veel piisavalt füüsilisi kasiinosid neile, keda internetimängud ei tõmba.