Kui keegi tahab väita, et raamatud on „mõttetu ajaraiskamine“, pole see inimene ilmselgelt väga palju rohkem lugenud kui ajalehe tagumisel küljel olevaid koomikseid või Delfi pealkirju. Raamatutel on olnud inimkonna ajaloos meeletu roll ning mitmed teosed on muutnud ühiskonda jäädavalt.
Allpool loetlen mõned sellised teosed, mis on minu arvates eriti mõjukad.
PS: Lihtsuse mõttes olen jätnud kõik raamatud nende inglisekeelse pealkirjaga, sest eestikeelses tõlkes ei ole need väga efektsed, pealegi inglise keeles on neid raamatuid lihtsam ka internetist leida.
1. „1984“ – George Orwell
George Orwelli „1984“ kujutab ette düstoopilist tulevikku, kus pole vabadust, kõik on tsenseeritud ning kõike kontrollib riik. Raamat avaldati 1949. aastal, kuid see on asjakohane isegi tänapäeval, tuletades meelde, kuivõrd oluline on sõnavabadus!
2. „The Art of War“ – Sun Tzu
Sun Tzu raamat räägib küll sõjapidamisest, kuid tänaseks on sellest saanud kõige mõjukam ärivaldkonna raamat. Ärijuhtidel ja kindralitel on siiski palju sarnasusi. Isegi täieliku patsifistina leian ma isiklikult, et „The Art of War“ on hädavajalik lugemismaterjal igaühele – näiteks on see suurepärane raamat selleks, et läbirääkimistel paremini hakkama saada.
3. „Anne Frank: The Diary of a Young Girl“ – Anne Frank
Anne Franki päevik on üks kõige kurvemaid asju, mida ma olen eales lugenud… Juhul, kui sa veel ei tea, siis Anne Frank oli üks teismeline tüdruk, kes pidas oma isiklikku päevikut samal ajal, kui ta oma perega end natside eest peitis. Avaldatud päevikus on Anne’i reaalsed päevikukirjutised – asjad, mida ta mõtles ja tundis.
Kõige kurvem on asja juures see, et ta suri 1944. aastal 15-aastaselt koonduslaagris. Kui alustad päeviku lugemist, pea see fakt meeles, sest see muudab seda, kuidas sa tema kirjutisi mõistad…
4. „On Origin of Species“ – Charles Darwin
See 1859. aastal avaldatud raamat on kogu tänapäevase teadusmaailma aluspõhi. Teisisõnu, meie koolibioloogiat ei oleks võib-olla üldse olemaski, kui Darwin poleks seda raamatut avaldanud.
Oma raamatus räägib Darwin teooriast, mida me kõik teame: evolutsioon.
5. „Republic“ – Plato
Kui sul on vahel raskusi inimeste mõistmisega, tasub seda raamatut lugeda. Raamatus keskendutakse Socratese mõtisklustele selle osas, mis on õiglus, õnn ja üleüldiselt milline on inimühiskond.
Ehkki tegemist on iidvana raamatuga, on see isegi tänapäeval asjakohane. Inimesed lihtsalt ei muutu!
Kelly
Hei, mina olen Kelly ja ma olen kõige suurem raamatukoi, keda sa kohata võid! Oma tagasihoidlikus blogis kirjutan kõigest, mis puudutab nii Eesti kui välismaa kirjandust, muuseumeid ja muudest teemadest, mis on muidu natuke "nohiklikud". 🙂